Saada teele kirjatuvi

21sept.

Saada teele kirjatuvi

Põnev lugu sõnumist ja sõnumikandjast ehk lugu sellest kuidas saada karismaatiliseks ja inspireerivaks suhtlejaks. Suhtlemiskunsti saladus.

Jagan sinuga ühte suurepärast mõtet, mida lugesin Michael LeeNLP praktiku ja treeneri artiklis.

Esimese Maailmasõja ajal olid tehnilised sidepidemisvahendid veel liialt algelised selleks, et kindlustada sõnumite kohalejõudmist. Seepärast võeti appi koerad ja tuvid. Eriti väärtuslikeks sõnumikandjateks osutusid tuvid. Seda mitte ainult nende erakordsele võimele üles leida kodu, vaid ka hämmastavale kiirusele sihtpunkti jõudmisel. Nii oli Esimeses Maailmasõjas üle 100 000 kirjatuvi ja 95% nendest suutis sõnumi edukalt sihtpunkti toimetada.

Vahetult enne sõja lõppu, 1918. aasta oktoobril, sattus 500 ameerika sõdurit, toiduta ja laskemoonata, vaenlase tagalasse lõksu. Neil puudus ka raadioside, et anda oma asukohast kaasvõitlejatele teada. Nii sattusid nad liitlasvägede “sõbraliku tule” alla, kes asusid vaenlast ründama.

Ühe päevaga hukkus enamus lõksujäänud meestest. Ellu jäi vaid 194 ameerika sõdurpoissi. Ainsaks võimaluseks omasid teavitada oma lootusetust olukorrast olid tuvid. Neil oli alles kolm tuvi.

Esimene tuvi saadeti sõnumiga teele. Vaenlased, teades tuvide kui sõnumikandjate tähtsust sõjatandril, tulistasid tuvi alla.

Ka teine tuvi leidis vaenlase kuuli läbi oma lõpu. Jäi alles viimane tuvi, nimega Cher Ami (prantsuse keeles  “kallis sõbes”).

Vaenlased, nähes veel ühte tuvi lendu tõusmas, avasid taas tule. Väike kirjakandja aga lendas kuulide rahe all edasi. Mingil hetkel sai ta tabamuse ja langes maha. Imekombel suutis ta aga kosuda ja taas lendu tõusta.

Tuvi jõudis koju, lennates maha 40 kilomeetrit ja seda kõigest 25 minutiga, olles saanud tabamuse rindu, kaotanud ühe silma ja jala. Nii tõi väike tiivuline kohale olulise sõnumi, päästes sel viisil 194 mehe elu.

Armee meedikud võtsid ette raske ülesande, et südika sõnumikandja elu päästa. See õnnestus neil. Cher Amist sai tõeline kangelane, keda tunnustati mitmete väärikate autasudega.

Sinagi võid olla kui Cher Ami, kes sõnumikandjana saab pöörata kellegi elu hoopis uutele, parematele radadele. Seda võimalust ei tasu raisata laimu- ja kuulujuttude levitamisele. Halva sõnumi kandja ei saavuta kunagi tunnustust.

Sa võidad palju enam kui räägid inimestest head. Sa ei pea tunnustussõnu jagama ilmtingimata adressaadile endale. Ilusad sõnad saab teele saata teiste inimeste kaudu. Seejuures ei tasu vannutada sõnumikandjat sinu hea mõte ilmtingimata adressaadini toimetada.  Lase oma head sõnad lihtsalt lendu. Varem või hiljem jõuavad need õige inimeseni.

Häid sõnumeid on alati hea edasi anda, sest, nagu Cher Ami, saab ka heade sõnumite kandja tunnustuse osaliseks. Nii ka ise – sa ei pea olema vaid ilusate mõtete looja. Ole ka nende edasiandjaks. Jäta tähelepanuta laimujutud ja hoia endast eemal haigettegevad sõnad. Proovi keskenduda ilusatele mõtteavaldustele, mida kuuled, ja jaga neid teistega.

Karismaatiliste ja inspireerivate inimeste üheks suurimaks oskuseks on kirjatuvina edasi kanda just  häid mõtteid.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.