Mida kõneleb sinu hääl sinu kohta

14juuni

Mida kõneleb sinu hääl sinu kohta

Sõna on jõud, kuid hääl on vahend, millega saame sõnu edasi anda.

Samas pöörame oma häälele vähe tähelepanu. Seetõttu suure tõenäosusega hääl, mida praegu kasutad, ei ole sinu kõige parem hääl. Seda põhjusel, et mugandame rääkimist või oleme mingil põhjusel omaks võtnud halvad häälekasutuse harjumused.

Näiteks räägime liialt kiiresti või kõneleme läbi nina, mõmiseme rääkides poolsuletud suuga või monotoonselt, ühel toonil.

Kuna me ise oma häält ei kuule sellisena, nagu kuulevad seda teised, siis sageli me ei oskagi pöörata tähelepanu oma häälele.

Sageli arvatakse, et häält ei ole võimalik muuta. Tegelikult on hääl väga paindlik tööriist. Oled seda kindlasti isegi kogenud. Kas oled mõnele põnnile muinasjuttu lugedes teinud karu või hiire, printsessi või nõia häält? Või kas oled koolis muusikatunnis laulnud Entel-Tenteli laule? Kui su hääl on võimaldanud neid tegevusi teha, siis on sul suurepärane eeldus viia oma suhtlemishääl parimasse vormi.

Miks on oluline oma häälele tähelepanu pöörata?

Hetkest mil suu lahti teeme oma mõtete jagamiseks teistega, hakatakse meid analüüsima. Kas usutakse meie juttu või mitte, milline arvatakse olevat meie meeleolu, tunded ja suhtumine. Häälega saame kuulajaid innustada või peletada, väljendada oma sõbralikkust või agressiivsust, ebakindlust või enesekindlust. Häälega lihtsustame meie jutu sisust arusaamist või vastupidi, raskendame jutu mõistmist. Häälega on võimalik näidata ennast nooremana või vanemana. Ka meie intelligentsust hinnatakse sageli just meie hääle järgi.

Seega, sõltumata sellest, kui sageli, mis eesmärgil või kellega suhtleme, on hääl oluline tööriist kuulaja mõjutamisel.

Kuidas oma häält hinnata ja viimistleda?

Üheks heaks võimaluseks on pöörduda spetsialistide poole. Nemad oskavad, sinu hääle eripära arvestades, jagada sulle parimaid soovitusi. Ma annan aga sulle kolm lihtsat sammu kuidas saad ise oma häälega tööd teha, kui seda soovid.

1. samm – Meenuta kuulajate reaktsiooni

Kas sa tead, et sa oled ainus inimene maailmas, kes kuuleb oma häält teisitmoodi kui kõik teised. Seepärast vaid 10% inimestest, kuuldes esimest korda oma häält salvestusena, tunnevad oma hääle ära. Seetõttu on päris keeruline kirjeldada oma häält nii nagu see kõlab teistele. Hõlpsam on meelde tuletada kuidas inimesed sind kuulavad. Tuleta meelde kuidas on inimesed reageerinud sinu jutule:

 • Kas keegi on katkestanud sind küsimusega: “Kuidas?”, “Mida?” või öelnud “Ma ei saanud aru”?
 • Kas su kliendid, kolleegid, sõbrad või pereliikmed ärrituvad kergesti kui neile midagi ütled? Seda ka siis kui sul ei olnud plaaniski nende tuju rikkuda?
 • Kas sinu arvamusi või ettepanekuid võetakse kuulda või neid eiratakse?
 • Kas sinuga tullakse meelsasti rääkima või pigem jäetakse sind vestlusringist välja?

Kui vastasid mõnele küsimusele “jah” , siis võta seda kui tänuväärset vihjet, et sinu hääles võib olla midagi sellist, mida tasub muuta.

2. samm – Kuula oma häält

Järgmise sammuna soovitan sul oma kõne salvestada helikandjale. Ma tean, see on hirmutav, kuid ära sellest heitu. On täiesti normaalne, et sulle ei meeldi su hääl. Valdav enamus inimestest ei ole rahul oma häälega. Levinumateks rahulolematuse põhjusteks on:

 • liialt kõrge hääletoon
 • liialt madal hääletoon
 • nasaalne hääl
 • kiirustamine
 • emotsioonidega liialdamine
 • emotsioonitus, monotoonsus
 • liialt vali hääl
 • ebakindel hääletoon
 • hingeldamine
 • liialt palju pause
 • võlts hääl
 • arrogantsus
 • kärisev hääl

Oma hääle salvestamisel ütle ühte lauset kolm korda. Seejärel proovi unustada, et see on sinu hääl ja kujuta ette, et räägib keegi teine.

Kuula salvestust ja pane kirja kõik mis sul kuuldud hääle juures ei meeldi. Ja ongi sul kondikava, millele tuginedes saad oma häält muutma asuda.

3. samm – Katseta uusi häälevõimalusi

Kui leidsid, mida soovid oma hääles muuta, siis hakka katsetama. Lülita mikrofon tööle ja proovi rääkida nii, et kirjapandud miinused su häälest kaoksid. Soovi korral võta appi mõni raamat, mida lugeda.

Ära heitu kui kohe kõik ei õnnestu. Me oleme oma senise häälega harjunud, seepärast esimesed katsetused häält teadlikult juhtida võivad olla päris kohmakad. Proovi julgelt oma hääle võimalusi. Nii õpid oma häält paremini tundma.

Kõige olulisem seejuures on harjutada end rääkima pingevabalt ja lõõgastunult. Jälgi, et näo-, kaela-, õla-, käe- ja põlvelihased ei oleks pinges.

Ilusat häält!